KOPALA Jamz Upcoming Online Music Awards 2020: Full List Of Nominees

Spread the love

BEST HIPHOP ARTIST: 

• Yhang Bizzo

• Vencha Bonafide Rapper

• T-rex Cooper TheeRapper

• Big P

• Kay Dolla

Most Conscious Song:

• Type Mfwaya (Yhang Bizzo)

• Ma Punchline Nama Metaphor (K Flow BadBwoy)

• Ma Pressure (Stanza & Dj Eddy)

• Bless Me (Percent x Yo Maps & Skada)

• Mulenjelela (Kelbizo)

• Life imacinja (Saidano Akapondo Samoja)

• My Sholly (Shawa Man x Jae Cash)

Best Artist Copperbelt Province:

• No Tag

• OneHundred Muma Days

• Card Boyd

• Keldy Mude

• Brigh B Mr KB

• Kalapashi Phili Gee

• Kombwiko Harry Babz

Best Artist Central Province:

• Rap 2

• Lemmy G Sensa

• Kay Dolla

• DJ Sabe Umwana Baposa Ulubansa A.k.a D52

• Young Jizo

Best Artist Lusaka Province:

• K Flow BadBwoy

• Vencha Bonafide Rapper

• Analytical wiseman

• Krac Dee

• L Geezy

• ICE Mojo

• Dj Bashi Hope

• Phisto Gee 147

• Luizy

Best Gospel Male Artist:

• Smith (Dr Jesus)

• Jay BL Major

Best Artist North Western Prov:

• Truth Dana Mr |.Q 

BEST NEW COMER:

• Rap Martial

• Vencha Bonafide Rapper

• T-rex Cooper

• Analytical Wiseman

• Chey Core

• Truth Dana Mr I.Q

• Wan Dee 400

• K Flow BadBwoy

• Jay BL Major

• Troxy De Zambia

• Danny Zee

• No Tag

• Hash Boy King

• Brigh B Mr KB

• ICE Mojo

• Ama Dahli

• DJ Bashi Hope 

BEST HIPHOP/RAP SONG:

• Kamugolefye Emunandi (Rap Martial)

• Ma Punchline Nama Metaphor (K Flow BadBwoy)

• Nalyamba Kale (Kelbizo)

• HipHop Mu System (Wizku) 

BEST MALE ARTIST:

• Bro Zee

• K Flow BadBwoy

• Krac Dee

• Jay BL Major

• Fre Dizzy

• Danny Zee

• No Tag

• Ice Mojo

• Dj Bashi Hope

• Stan Gee Zambia 

SONG OF THE YEAR:

• Ma Punchline Nama Metaphor (K Flow Badbwoy) • Appetite (Brony Boyz)

• Vilekelele (Ft Jae Cash)

• Kamutashe (Jay BL Major x K Kennando

• Big Nyash (Dj Bashi Hope)

BEST ARTIST SOUTHERN PROVINCE:

• Tyger Tinkler Hasela 

BEST COLLABORATION:

  • Chi Mary Tailalafye (Rap Martial x Muzo x Ray Dee)

• Fintu Nakutemwa (Wizku Ft Mzo Aka Alphonso)

• Nikukonda (Flim G 107)

• I Can’t Live without you (Smart K Ft Tremaya)

• Tonny Bravo Ft LC Regert 

BEST ARTIST Northern Province: 

• Rap Martial

• Wizku

• Flames

• Thom C

• Flim G 107 

BEST ARTIST MUCHINGA Province:

  • CBY Music Empire

• Blue Skyz

• Thom Gizze 

BEST Dancehall Artist/Reggae: 

• Brony Boyz

• L Geezy

• Luizy

• No Tag

• WhisperBoy

• Dj Bashi Hope

• Percent

• Shawa Man 

BEST ARTIST EASTERN Province:

  • Danny Zee

• Darly Blessing Dee 

BEST R&B ARTIST: 

• Tom The Great

• Mila Mix

• Oree King 

BEST Duo Group 

• Empire Dope Niggaz

• Brony Boyz

• SichuSquare Empire

• The Brothers

• Expendition Genesis Entertainment 

BEST FEMALE ARTIST:

• Salicia

• DiannyTia

BEST SOUND PRODUCTION

K Bless Ble Beats

Masereti Pangoma

Domi Beats

Favour Sounds

Funky Flexy

Don’t forget To Like Kopala Jamz Page Below!!

https://fb.me/Kopalajamz
https://www.facebook.com/Kopalajamz

Leave a Response